Kas ir pārāk aktīvs urīnpūslis?

Pārāk aktīva urīnpūšļa (PAU) sindroms ir izplatīts aprakstošs apzīmējums dažādām ar neatliekamu urinēšanas vajadzību saistītām situācijām. Urīna nenozīmē vienkārši to, ka bieži jādodas urinēt.

Pārāk aktīvs urīnpūslis, ko dažreiz sauc arī par kairinātu urīnpūsli, nozīmē, ka jums bieži jāapmeklē tualete dienā un nereti arī naktī. Atcerieties, ka normāli ir iztukšot urīnpūsli 4–8 reizes dienā. Pārāk aktīvs urīnpūslis ir biežāk novērojams vecāka gadagājuma cilvēkiem un arī sievietēm.

Kādi ir pārāk aktīva urīnpūšļa cēloņi?

Pārāk aktīva urīnpūšļa dēļ iespējama mazliet biežāka vajadzība urinēt līdz pat nepārtrauktai vajadzība urinēt. Cēloņi ir dažādi un dažkārt nav zināmi, taču viens no faktoriem var būt urīnizvadkanāla nosprostojums.

Urīnpūšļa kairinājums

Kairinājums urīnpūšļa iekšpusē var izraisīt sajūtu, ka nepieciešams urinēt. Viens no iemesliem ir urīnizvadkanāla infekcija, kuras laikā baktērijas kairina urīnpūšļa iekšējo gļotādu. Daži dzērieni, piemēram, kafija un enerģijas dzērieni, satur vielas, kas arī var izraisīt kairinājumu. Vēl viens faktors var būt urīnpūšļa akmeņi. 
 
Iespējami arī dažādi faktori, kas kairina urīnpūsli no ārpuses, tādējādi radot sajūtu, ka nepieciešams urinēt. Aizcietējumi un atsevišķas ginekoloģiskās slimības, piemēram, noslīdējums vai olnīcu audzēji, arī var kairināt urīnpūsli no ārpuses un radīt vajadzību urinēt.

Dzīvesveida faktori un citi cēloņi

Pārāk liels uzņemtā šķidruma daudzums veicina biežu urinēšanu (poliūriju), kas izraisa vajadzību un biežu tualetes apmeklējumu, jo urīnpūslis ātri piepildās. Daži ēdieni, piemēram, zupas, kā arī augļi un dārzeņi satur vairāk šķidruma, tādēļ palielinās arī urīna daudzums.
 
Cits iemesls, kas saistīts ar palielinātu urīna daudzumu, varētu būt nekontrolēts diabēts. Augsts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija) var pastiprināt slāpes un intensīvāku urīna veidošanos, t. i., poliūriju.