Ko ēst un dzert urīnpūšļa un nieru veselībai

Uzturā lietotie produkti un dzērieni lielā mērā ietekmē mūsu vispārējo veselības stāvokli, tāpēc ir svarīgi kontrolēt to patēriņu. Tālāk ir doti daži norādījumi par produktiem un dzērieniem, kurus var lietot un no kuriem jāizvairās, lai palīdzētu urīnpūslim un nierēm funkcionēt pēc iespējas labāk.

Kāpēc urīnpūšļa un nieru veselībai ir tik liela nozīme?

Urīnpūslis un nieres cieši sadarbojas, lai uzturētu jūsu veselību. Svarīga nieru funkcija ir filtrēt asinis, atdalot atkritumvielas un pielāgojot sāļu, ūdens un minerālvielu līmeņus. Veselās asinis atgriežas organismā, savukārt atkritumvielas pārvēršas urīnā, kas nonāk urīnpūslī, pirms tiek izvadīts. Lai organisms varētu droši atbrīvoties no atkritumvielām, ir būtiski gādāt par šo nozīmīgo orgānu veselību. Kā var uzturēt to veselību? 

Vienmēr lietojiet pietiekami daudz šķidruma

Lai saglabātu veselību, jārūpējas, lai tiktu uzņemts pietiekams šķidruma daudzums. Nieru un urīnpūšļa veselībai vislabākais dzēriens ir ūdens. Aptuveni 60 % mūsu organisma sastāv no ūdens, tāpēc nav pārsteigums, ka pastāvīgi nepieciešams atjaunot tā rezerves. Ja netiek dzerts pietiekams ūdens daudzums vai tiek zaudēts daudz šķidruma, dehidratācija var izraisīt nierakmeņu veidošanos. Daži dehidratācijas iemesli ir spēka vingrojumi, karstuma iedarbība, vemšana, caureja, nelabums, apdegumi vai ādas infekcijas, drudzis un diabēts ar augstu cukura līmeni asinīs. Ja ir kāds no šiem gadījumiem, ir svarīgi novērst dehidrēšanos.

Cik daudz ūdens organismam vajag?

Protams, organisms pilda savu uzdevumu, signalizējot par slāpēm tad, kad ir nepieciešams ūdens, kas novērš dehidrēšanos. Taču tāpat ir iespējams redzēt, vai tiek uzņemts pietiekams šķidruma daudzums, pārbaudot urīna krāsu. Ja tā ir gaiši dzeltena, tas nozīmē, ka tiek uzņemts pietiekams ūdens daudzums, savukārt tumšāka urīna krāsa varētu liecināt par dehidrēšanos. Citas dehidratācijas pazīmes var ietvert nogurumu zema asinsspiediena dēļ, galvassāpes, sausu muti un ādas elastīguma zudumu. Lai novērstu dehidrēšanos, katru dienu jāizdzer aptuveni 6–8 glāzes ūdens. Karstākā klimatā vai fizisko aktivitāšu laikā jādzer vairāk ūdens nekā parasti, jo tiek zaudēts šķidrums svīstot. Tomēr nevajag arī pārspīlēt. Nav labi arī uzņemt pārmērīgi lielu ūdens daudzumu, jo tas var izraisīt steidzamu vajadzību urinēt un krietni biežāk apmeklēt tualeti! 

Ūdens dzeršana, ja ciešat no urīna nesaturēšanas

Ja ciešat no urīna nesaturēšanas, varētu domāt, ka vajag dzert mazāk šķidruma nekā normāli ir ieteicams, taču šāds uzskats patiesībā ir nepareizs. Uzņemtā šķidruma daudzuma ierobežošanas dēļ urīns kļūst koncentrētāks, un tas var kairināt urīnpūšļa gļotādu un izraisīt vajadzību urinēt. Nepietiekama ūdens daudzuma uzņemšana var izraisīt arī aizturi, kas var ietekmēt urīnpūšļa darbību. 

No kuriem dzērieniem jāizvairās?

Lai gan ir svarīgi uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu, daži dzērieni nelabvēlīgi ietekmē urīnpūšļa un nieru veselību. Alkohols ietekmē nieru spēju uzturēt organisma šķidruma līdzsvaru un rada slodzi nierēm, tāpēc alkohols un nieres nav labs pāris, ja tiek dzerts pārmērīgi daudz. Šad un tad iedzerot pāris alkoholisko dzērienu, parasti nerada nopietnas sekas. Urīnpūsli kairina tādi kofeīnu saturoši dzērieni kā kafija, tēja un enerģijas dzērieni, kas var izraisīt biežu un neatliekamu urinēšanas vajadzību. Centieties aizstāt parasto kafiju ar bezkofeīna kafiju, savukārt, ja dodat priekšroku tējas dzeršanai, kofeīnu saturošās melnās un zaļās tējas vietā izvēlieties zāļu vai augļu tēju. Gāzētie dzērieni parasti nav veselīgākā izvēle, jo tie ir diezgan skābi un tāpēc var saturēt daudz mākslīgā cukura, tāpēc varbūt labāk pamēģiniet minerālūdeni, ja dodat priekšroku gāzētiem dzērieniem.  

Kurus produktus vajadzētu lietot uzturā?

Ir svarīgi ievērot sabalansētu uzturu, lai nodrošinātu urīnpūslim un nierēm visas nepieciešamās barības vielas. Regulāra zarnu darbība ir būtiska, jo tad, kad zarnas ir ļoti pilnas, tās var spiest uz urīnpūsli un izraisīt neatliekamu vajadzību urinēt. Tāpat iegurņa muskuļi var atslābt saspringšanas dēļ, kuru izraisa aizcietējums, un tas var radīt stresa urīna nesaturēšanu. Lai nodrošinātu veselīgu zarnu darbībus, uzturā jālieto ar šķiedrvielām bagāti produkti, kas palielina apjomu un padara izkārnījumus mīkstus un vieglāk izvadāmus.     
 
Liekais svars var palielināt daudzu veselības problēmu risku, tostarp diabētu un augstu asinsspiedienu, kas visbiežāk ir hroniskas nieru slimības iemesls. Aptaukojušies cilvēki ir pakļauti lielākam nierakmeņu veidošanās riskam nekā tie, kas saglabā svaru normas robežās. Aptaukošanās un diabēts arī zināmi riska faktori urīna nesaturēšanai. Mēģiniet saglabāt veselīgu svaru, ievērojot aktīvu dzīvesveidu, regulāri ēdot mazas porcijas un izvēloties veselīgus produktus, kas nodrošina labu uzturvērtību, piemēram, tādus kā augļi, dārzeņi un ogas.   

No kuriem produktiem jāizvairās?

Patlaban nav zināmu produktu, kas kairina urīnpūsli, tomēr vajadzētu izvairīties no zema šķiedrvielu vai augsta tauku satura uztura. Kopumā jums jācenšas uzturēt veselīgas attiecības ar pārtiku, lai kontrolētu svaru, tā palīdzot urīnpūslim un nierēm funkcionēt pēc iespējas labāk. 
 
Pārmērīga sāls lietošana uzturā var veicināt augstu asinsspiedienu, kas ir saistīts ar sirds un asinsvadu slimībām, nieru problēmām un šķidruma aizturi. Tā kā nieres pašas pūlas regulēt augstu sāls līmeni, organismā paliek vairāk šķidruma, kas var radīt tūsku un diskomfortu. 
 
 
Lai uzturētu urīnpūšļa un nieru veselību, atcerieties, ka jādzer pietiekami daudz ūdens, jāievēro sabalansēts uzturs un jāuztur veselīgs svars. Ja jums ir kādas problēmas saistībā ar nierēm vai urīnpūsli, ņemiet vērā, ka neesat tāds vienīgais un tā ir diezgan izplatīta parādība. Ja jums nepieciešama palīdzība, vērsieties pie sava ārsta.