Urīnceļu infekcija un urīna nesaturēšana

Vai zinājāt, ka cilvēki, kam ir , ir vairāk pakļauti arī urīnceļu infekcijām? Tas ir saistīts ar vairākiem iemesliem, tomēr labā ziņa ir tāda, ka, lai novērstu infekciju, ir iespējams ko mainīt.

Kas ir urīnceļu infekcija?

Urīnceļu infekcijas ierosina kaitīgo baktēriju iekļūšana urīnceļos un to inficēšana. Vairākumā gadījumu baktērijas, kas nonāk apakšējos urīnceļos, ir no mūsu pašu organisma.
 
Urīnceļu infekciju var izraisīt dažādas baktērijas, tomēr visizplatītākais tips ir E. Coli baktērijas, kas parasti ir sastopamas zarnās un var inficēt urīnceļus, ja urīnizvadkanāls saskaras ar fekālijām. Tomēr dažkārt vainīgas ir citas baktērijas. 
 
Kādi ir izplatītākie urīnpūšļa infekcijas simptomi?
  • Sāpes vai dedzinoša sajūta urinēšanas laikā 
  • Bieža un pastāvīga vēlme urinēt 
  • Neliels urīna daudzums katru reizi 
  • Asiņu piejaukums urīnā 
  • Tumšs, duļķains vai stipri smakojošs urīns 
  • Salšanas sajūta, bet parasti tā nav saistīta ar drudzi 
  • Pēkšņa urīna  

Ar ko atšķiras apakšējo un augšējo urīnceļu infekcija?

Visbiežāk ir novērojama apakšējo urīnceļu infekcija, kad baktērijas ir inficējušas urīnizvadkanālu un urīnpūsli. Ja nenotiek ārstēšana, ļoti virulenti celmi var izplatīties tālāk līdz urīnvadiem un nierēm, izraisot augšējo urīnceļu infekciju. Infekcijas gadījumā simptomi krietni pastiprinās, piemēram, parādās muguras sāpes, nelabums un drudzis. Šāda nieru infekcija potenciāli var izraisīt nieru bojājumus vai pat nieru mazspēju. Ja to neārstē, tā var izraisīt arī urosepsi, tas ir, kad infekcija nonāk asinsritē. Un tad jau ir nepieciešama intensīva ārstēšana.

Vai simptomi vienmēr ir vienādi?

Dažiem veciem cilvēkiem, kam ir vāja imūnā sistēma vai kam ir cukura diabēts, var būt ļoti neizteikti un neskaidri simptomi. Šādi simptomi var ietvert vispārēju vājumu, apjukumu, nelabumu, reiboni, pēkšņu urīna nesaturēšanu vai pastiprinātu nesaturēšanu. Ir svarīgi zināt, kas ir normāli konkrētajiem cilvēkiem, un atpazīt jebkādas izmaiņas viņu veselības stāvoklī, lai ātri noteiktu diagnozi un sāktu ārstēšanu.

Veselības stāvokļi, kurus var sajaukt ar urīnceļu infekciju

Asimptomātiskā bakteriūrija, ko dēvē arī par “draudzīgajām” baktērijām, urīnceļos ir nekaitīgs stāvoklis, ko nevajadzētu ārstēt ar antibiotikām. Šīs baktērijas neuzrāda nekādus citus simptomus, izņemot smakojošu urīnu dažiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka pozitīvs rādītājs (nitrīti un/vai leikocīti) nepierāda urīnceļu infekciju, ja nav nekādu citu simptomu.  
 
Arī dehidratācijas dēļ urīns var būt tumšs, duļķains un smakojošs. Tāpēc gādājiet, lai tiktu uzņemts pietiekams šķidruma daudzums.

Kas ir pakļauts riskam?

Urīnceļu infekciju var iegūt ikviens cilvēks jebkurā vecumā, tomēr dažas cilvēku grupas tai ir vairāk pakļautas.
 
Galvenais iemesls, kāpēc sievietes ir uzņēmīgākas pret urīnceļu infekcijām, ir saistīts ar anatomiju. Urīnizvadkanāls ir īsāks nekā vīriešiem un atrodas tuvu anālajai atverei, no kurienes baktērijas var iekļūt urīnceļos. Turklāt sievietēm novecojot pazeminās arī estrogēna līmenis. Tādēļ urīnceļu sieniņas kļūst plānākas un sausākas. Aizsargājošā gļotāda kļūst mazāk skāba, un tas savukārt samazina tās spēju cīnīties pret infekciju. Šī iemesla dēļ urīnceļu infekciju novēršanas nolūkā ir ieteicama estrogēna hormona terapija.
 
Citas riska grupas ir veci cilvēki, cukura diabēta slimnieki, tie, kam ir pastāvīgs katetrs, ārsti-rezidenti un pacienti. 
 
Arī nespēja pienācīgi iztukšot urīnpūsli var palielināt urīnceļu infekcijas risku, jo baktērijas var vairoties atlikušajā urīnā. Tas, ka urīns paliek urīnpūslī, var būt saistīts ar aizcietējumu, traucētu aizplūšanu palielinātas prostatas vai noslīdējuma dēļ, muguras smadzeņu traumu vai nervu bojājumiem, kas apgrūtina urīnceļu normālu darbību. 

Vai ir kāda saistība ar urīna nesaturēšanu?

Urīna var skart ikvienu jebkurā vecumā, tomēr biežāk to novēro vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā arī saistībā ar citām veselības problēmām. Nereti cilvēkiem, kuriem ir urīna nesaturēšana, ir arī citas problēmas, kas tos pakļauj augstākam urīnceļu infekcijas riskam. Daži piemēri ir nespēja pilnībā iztukšot urīnpūsli, pazeminātas imūnaizsardzības funkcijas un hroniskas slimības. Fekāliju nesaturēšana ir vēl viens faktors, kas palielina urīnceļu infekcijas risku.  

Kā novērst urīnceļu infekciju?

Vissvarīgākā novēršanas metode ir gādāt, lai dzimumorgānu zona tiktu uzturēta tīra un veselīga un lai tā pati spētu aizsargāties pret infekciju. Tāpat jādzer pietiekami daudz šķidruma, lai baktērijas tiktu izskalotas no urīnpūšļa! Visbeidzot — jācenšas panākt, lai urīnpūslis tiktu pilnībā iztukšots, jo baktērijas var attīstīties un vairoties atlikušajā urīnā. 
 
Daži padomi urīnceļu infekcijas novēršanai:
  • Laba higiēna ir visvieglākais urīnceļu infekcijas novēršanas veids
  • Pēc tualetes lietošanas dzimumorgāni jānoslauka virzienā no priekšpuses uz aizmuguri, lai novērstu zarnu baktēriju nokļūšanu urīnceļos 
  • Netīros urīna nesaturēšanas ieliktņus noņemiet virzienā no priekšpuses uz aizmuguri 
  • Centieties pārāk intensīvi nemazgāt jutīgo dzimumorgānu zonu un nelietot mazgāšanai stipras iedarbības ziepes, jo tas var izjaukt līdzsvaru un pēc tam radīt iekaisumu
  • Jutīgās ādas attīrīšanai lietojiet TENA mazgāšanas krēmu un aizsargāšanai — TENA aizsargkrēmu.
  • Pēc higiēnas produktu mainīšanas nosusiniet ādu, jo baktērijas labāk vairojas mitrās vietās
  • Raugieties, lai tiktu uzņemts pietiekams šķidruma daudzums 
  • Ja jums ir grūtības pilnībā iztukšot urīnpūsli, centieties tualetē pareizi apsēsties, nedaudz noliecoties uz priekšu un kājām balstoties uz grīdas vai kājsoliņa. Tāpat varat vairākas reizes piecelties un atkal apsēsties, lai pilnībā izvadītu urīnu
  • Izmantojiet augstas kvalitātes, gaiscaurlaidīgos TENA izstrādājumus  urīna nesaturēšanai , kuru virsma paliek sausa. 
  • Urīnceļu infekciju novēršanai bieži iesaka lietot vaginālo estrogēna līdzekli.