Sieviete izņem veļu no veļas mazgājamās mašīnas un pasniedz to mammai.

Higiēnas procedūru veikšanas ieteikumi aprūpētājiem

Viens no aprūpes biedējošākajiem aspektiem ir personīgā aprūpe. Lai saglabātu aprūpējamā veselību un labklājību, ir ļoti svarīgi palīdzēt tuviniekam ievērot vispārējo higiēnu.

Viens no aprūpes biedējošākajiem aspektiem ir personīgā aprūpe. Lai saglabātu aprūpējamā veselību un labklājību, ir ļoti svarīgi palīdzēt tuviniekam ievērot vispārējo higiēnu.

Gandrīz 2 cilvēki no 5 personām atzīst, ka nezina, kur saņems atbalstu vai padomu, ja kļūs par ģimenes aprūpētāju.1 Ņemot to vērā, šie noderīgie ieteikumi ir īpaši izstrādāti, lai palīdzētu ģimenes aprūpētājiem ar pārliecību apgūt personīgās aprūpes un higiēnas pamatprincipus.

Kas ir personīgā aprūpe?

Personīgā aprūpe ir aprūpes aspekts, kas ietver visu saistībā ar personiska rakstura jautājumiem. Tā var ietvert ikdienas uzdevumus, kas palīdz uzturēt higiēnu, piemēram, mazgāšanos vannā un dušā, krēmu un losjonu uzklāšanu, matu kopšanu un skūšanos.

Palīdzība tualetes apmeklēšanā bieži vien ir aprūpes galvenā sastāvdaļa. Tā var ietvert tālāk minēto.

  • Palīdzība tuviniekam nokļūt līdz tualetei, kad rodas nepieciešamība
  • Palīdzības sniegšana, izmantojot tualetes krēslu vai šīberi
  • Urīna nesaturēšanai gadījumiem paredzēto pakešu nomaiņa
  • Intīmo zonu mazgāšana
  • Intīmās zonas ādas veselības uzturēšana, uzklājot barjerkrēmus vai mīkstinošus līdzekļus

Ir svarīgi uzzināt, kas ģimenes loceklim patīk vai nepatīk, lai veicinātu savstarpējo uzticēšanos. Palīdzot ar tualeti saistītos jautājumos, jācenšas saglabāt mieru un diskrētumu, lai tuvinieks izjustu cieņu un pašcieņu.

Kā sagatavot higiēnas procedūru ikdienas plānu

Veidojot tuviniekam higiēnas procedūru ikdienas plānu, ir jāņem vērā dažādas darbības, piemēram, došanos uz tualeti, mazgāšanos dušā, zobu vai protēžu tīrīšanu, matu kopšanu, skūšanos un nagu kopšanu.

Daudziem patīk saglabāt neatkarības sajūtu, ja runa ir par personīgo aprūpi un higiēnu. Atsevišķiem cilvēkiem var būt nepieciešams vienkāršs atgādinājums, savukārt citiem vajag nelielu palīdzību viņiem sarežģītāku darbību veikšanā. Dažiem aprūpējamajiem var būt nepieciešama pastāvīga palīdzība. Mēģiniet noskaidrot, ko vēlas aprūpējamais, un pielāgojiet higiēnas procedūru plānu konkrētajām vajadzībām, ieradumiem, spējām un vēlmēm. Var būt noderīgi pārdomāt tālāk norādītos jautājumus.

  • Cik bieži tuvinieks vēlas mazgāties dušā vai vannā?
  • Cik bieži aprūpējamais gribētu mazgāt matus?
  • Vai labāk mazgāties no rīta vai vakarā?
  • Kādi ir iecienītākie mazgāšanās līdzekļi?
  • Vai tuviniekam ir alerģija pret kādu līdzekli?

Lai visu saplānotu, ir noderīgi izveidot darba lapu, kurā detalizēti aprakstīti personīgās aprūpes uzdevumi, to biežums un izmantojamie produkti.

Hloja, savas māsas Fēbes aprūpētāja

Hloja

“Es zinu, ka varu viņu nomierināt. Lai gan citi cilvēki domā, ka es to nevaru, bet es zinu, ka varu izdomāt, kā likt viņai justies labāk.”

Rūpējas par savu māsu Fēbi

Kā radīt uzticības pilnu gaisotni

Palīdzot kādam ar personīgo aprūpi, ir ļoti svarīgi radīt uzticības pilnu gaisotni. Saskarsmē izmēģiniet tālāk minētos sešus padomus.

  • Uzturiet acu kontaktu un uzklausiet aprūpējamā vajadzības
  • Pievērsiet uzmanību ķermeņa valodai
  • Veiciniet neatkarību, ja iespējams
  • Saglabājiet cieņu un vienmēr aizsargājiet aprūpējamā privātumu
  • Sekojiet aprūpējamā vēlmēm
  • Precīzi pastāstiet, ko darīsiet
  • Izturieties mierīgi un pacietīgi

Padomi, kā palīdzēt cilvēkam aiziet uz tualeti

Daži ieteikumi, kas var atvieglot palīdzības sniegšanu tualetes apmeklējuma laikā.

  • Noliekšanās uz priekšu, kājām stingri atbalstoties pret grīdu, var palīdzēt pilnībā iztukšot urīnpūsli un zarnas.
  • Nesteidzieties. Gados vecākiem cilvēkiem var būt nepieciešams veltīt vairāk laika, lai pārliecinātos, ka urīnpūslis ir pilnībā tukšs.
  • Ierasta kārtība ir noderīga, tomēr aprūpētājam jābūt arī elastīgam un jāpārliecinās, ka vajadzības gadījumā ir pieejama palīdzība.
  • Ievērojiet ieplānotos tualetes apmeklējumus (izlaižot tualetes apmeklējumu, palielināsiet urīna noplūžu risku).
  • Izmantojiet mīkstu spilvena gredzenu, lai padarītu tualeti ērtāku.
  • Gādājiet, lai vannas istaba būtu tīra, kārtīga un bez traucēkļiem, un higiēnas līdzekļus glabājiet rokas stiepiena attālumā.
  • Pārliecinieties, ka tuvinieka apģērbs ir ērts un viegli novelkams un uzvelkams. Izmantojot TENA biksītes, tuvinieks var saglabāt neatkarības sajūtu.
Aizveriet uzsūcošo produktu ap vecāka gadagājuma cilvēka vidukli.

Kā palīdzēt nomainīt urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētos izstrādājumus

Ja ir jāpalīdz tuviniekam nomainīt urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētos izstrādājumus, mēģiniet to darīt maigi un cieņpilni. Zinot kā pareizi nomainīt tuvinieka izstrādājumus, process kļūs ātrāks un vieglāks. Lai novērstu urīna noplūdes, izvēlieties atbilstoša veida, izmēra un uzsūktspējas izstrādājumus.

Dažādos dienas laikos un dažādu aktivitāšu laikā var lietot atšķirīgus izstrādājumus. Noteikti izvēlieties atbilstošāko izstrādājumu, lai nodrošinātu vislabāko komforta līmeni un drošību pret noplūdēm. Neatkarīgi no tā, kādu izstrādājumu izmantojat, vienmēr varat skatīt TENA detalizētās pamācības, tostarp video pamācības un norādījumus, kas parāda kā ērti nomainīt izstrādājumus.

Rokas izspiež ādas krēmu no tūbiņas.

Kā palīdzēt veikt uzkopšanu pēc urīna noplūdēm tualetē

Ja tuviniekam ir notikušas urīna noplūdes tualetē, nomieriniet viņu, norādot, ka tā var gadīties ikvienam un par to nav jākaunas. Pēc tam jānoņem urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētais izstrādājums, jānotīra āda ar maigu tīrīšanas līdzekli un rūpīgi jānosusina āda pirms jauna izstrādājuma uzlikšanas. Lai nodrošinātu papildu aizsardzību jutīgai, trauslai ādai, TENA Barriercream barjerkrēms ir lielisks izstrādājums, ko lietot pie izstrādājuma nomaiņas. Tas palīdz novērst tādas ādas problēmas kā, piemēram, izsitumus, pārlieku lielu sausumu un infekcijas. Tas arī palīdzēs nodrošināt tuviniekam uzlabot pašsajūtu.

Ja dodaties ārpus mājas kopā, neaizmirstiet paņemt līdzi salvetes, rezerves apakšveļu un nepieciešamos urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētos izstrādājumus.

Aprūpētājs palīdz vecāka gadagājuma cilvēkam nomazgāt kājas dušā.

Kā palīdzēt mazgāties dušā vai vannā

Ja ir jāpalīdz aprūpējamajam mazgāties dušā vai vannā, vispirms jāizvēlas ādas jutīgumam piemērots līdzeklis. Pirms sākat mazgāt ķermeņa augšdaļu, pārbaudiet, vai ūdens temperatūra ir komfortabla ķermeņa apakšdaļai. Ja tuviniekam ir ļoti ierobežotas pārvietošanās spējas, varbūt labāk viņu nomazgāt gultā. Izmantojiet tādus risinājumus, kas nav jānoskalo ar ūdeni, kā, piemēram, TENA mitros mazgāšanas cimdus vai TENA mitrās salvetes, ko viegli lietot un kas nodrošina ādas attīrīšanu, mitrināšanu un aizsardzību.

Ja nepieciešama matu mazgāšana gultā, varat izmantot TENA Shampoo Cap mitro cepuri, kas ļauj viegli un ērti izmazgāt matus bez ūdens lietošanas. Pirms lietošanas tā tikai jāuzsilda, un jāveic maiga galvas masāža, pēc šīs procedūras cepure jānoņem un mani ar ūdeni nav jāizskalo.

Smaidoša jauna sieviete palīdz savai jaunākajai māsai tīrīt zobus.

Kā palīdzēt rūpēties par mutes dobuma higiēnu

Mutes dobuma higiēna, tostarp zobu tīrīšana un zobu diega lietošana, palīdz novērst mutes dobuma problēmas. Vienkāršākais veids, kā palīdzēt kādam rūpēties par mutes higiēnu, ir apsēdināt aprūpējamo krēslā, tad nostāties tam aiz muguras, atbalstot galvu. Kad ir ieņemta ērta pozīcija, varat sākt tīrīt aprūpējamā zobus. Regulāri pārbaudiet smaganas, lai noteiktu krāsas izmaiņas, pietūkumu vai asiņošanu (un attiecīgi rīkojieties, pamanot kādas problēmas).

Sieviete uzklāj losjonu uz ratiņkrēslā sēdošā vīra ķermeņa augšdaļas.

Kā aizsargāt tuvinieka ādu

Mums visiem ir nepieciešams, lai āda būtu vesela – no tā ir atkarīga mūsu pašsajūta un komforts. Kad mēs kļūstam vecāki, arī mūsu āda noveco, zaudējot tauku slānīti. Āda var kļūt trausla, sausa un vairāk pakļauta ievainojumu riskam. Lai āda būtu mīksta un gluda, jums noteikti patiks ieviest ikdienas mitrināšanas procedūru. Regulāri lietojot ādas kopšanas krēmu, piemēram, TENA Body Lotion ķermeņa losjonu, var lieliski uzlabot sausas, jutīgas vai niezošas ādas stāvokli.

Rūpējoties par intīmās zonas ādu, ir svarīgi ievērot pareizu tualetes un ādas kopšanas režīmu, lai saglabātu ādu veselu. Ja fēces nonāk dzimumorgānu zonā, ir svarīgi tās nekavējoties notīrīt, lai āda intīmajā zonā būtu pasargāta. Regulāra tualetes apmeklēšana palīdz uzturēt zarnu un urīnpūšļa veselību.

Ik dienas veicot ādas attīrīšanu ar maigu mazgāšanas līdzekli, izmantojot atbilstošas uzsūktspējas urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētu izstrādājumu, izvairoties no berzes intīmajā zonā un lietojot barjerkrēmu, lai aizsargātu dzimumorgānu un starpenes ādu, var veiksmīgi novērst problēmas šajā jutīgajā ķermeņa zonā.

TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Mazgāšana ar parastajām ziepēm un ūdeni var padarīt ādu sausāku. Tā vietā pamēģiniet mazgāšanas krēmu TENA Wash Cream.

TENA Wash Cream
TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Vienmēr izvēlieties atbilstošu izstrādājumu, kura izmērs un uzsūktspēja atbilst tuvinieka individuālajām vajadzībām.

TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Veļas mazgāšanai izmantojiet maigas iedarbības veļas mazgāšanas līdzekļus, kas saudzē tuvinieka ādu.

Kā novērst ar urīna nesaturēšanu saistītu dermatītu (IAD)

IAD rodas, ja urīna un fēču ilgstošas iedarbības dēļ iekaist āda ap dzimumorgānu un starpenes zonu. Urīns un fēces izraisa pH paaugstināšanos, kas savukārt palielina ādas caurlaidību un ietekmē tās dabisko aizsargbarjeru, padarot uzņēmīgāku pret infekcijām.

Plašāku informāciju par IAD skatiet ieteikumos.

Sieviete sarunājas ar māti, izejot no mājas.

Kā saglabāt veselību jums abiem

Labas personīgās higiēnas ievērošana palīdzēs abiem aprūpē iesaistītajiem saglabāt veselību. Jums vienmēr jāmazgā rokas pirms un pēc maltītes ieturēšanas. Laba roku higiēna ir ļoti svarīga arī brīžos, kad palīdzat apmeklēt tualeti. Nomazgājiet rokas ar ziepēm, pirms palīdzat tuviniekam doties uz tualeti un pēc urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētā izstrādājuma maiņas. Svarīgi dodoties ārpus mājas, paņemt līdzi roku dezinfekcijas līdzekli.

Aprūpētāju higiēnas līdzekļu iepirkumu saraksts

Šis parocīgais produktu saraksts var palīdzēt gādāt par tuvinieka personīgo aprūpi un higiēnu:

Labi, ja ir: vannas vizieris, piepūšama izlietne.

Saistītie raksti

Atsauces

1. TENA globālais pētījums par vispārējo iedzīvotāju attieksmi un informētību par ģimenē sniedzamo aprūpi. 2022. gada jūlijā tika organizēta aptauja ASV, Francijā, Kanādā, Lielbritānijā un Polijā, katrā no šīm valstīm intervējot vairāk nekā 1000 vīriešu un sieviešu, kas bija vecāki par 18 gadiem.