Sieviete mājās lūkojas mobilajā tālrunī.

Septiņi veidi, kā atbalstīt aprūpētāju

Visā pasaulē miljoniem cilvēku regulāri un bez atlīdzības rūpējas par tuviniekiem, ģimenes locekļiem un draugiem. Gandrīz 2 cilvēki no 5 atzīst, ka nezina, kur saņemt atbalstu vai padomu, kļūstot par ģimenes aprūpētāju.1

Ir svarīgi, lai sabiedrība sāktu atzīt un atbalstīt ģimenes aprūpētāju vērtīgo darbu. Šeit ir septiņi nozīmīgi veidi, kā varat atbalstīt aprūpētāju, gan palīdzot veikt aprūpes uzdevumus, gan palīdzot atslēgties un atpūsties.

Sieviete palīdz pusaudzei ar invaliditāti.

1. Uzklausiet viņu problēmas

Daudzi aprūpētāji izjūt vientulību un izolētību. Daudzi no viņiem risina sarežģītas problēmas un nereti vienas dienas laikā piedzīvo dažādas emocijas. Ir svarīgi sazināties ar aprūpētājiem, kad tas ir iespējams. Piedāvājiet viņiem tējas vai kafijas tasi un uzklausiet, jo tā varat vienkārši paust viņiem atbalstu. Ļaujiet viņiem pastāstīt par savām sajūtām, neizsakot nosodījumu un nepārtraucot. Tas ir neliels žests, kas nozīmē daudz.

Nogurusi sieviete dzer kafiju pie ēdamgalda.

2. Dodiet viņiem atpūtu no aprūpes pienākumiem

Aprūpe ietver daudzus dažādus uzdevumus, sākot no darba uzdevumu pildīšanas un beidzot ar personīgās higiēnas nodrošināšanu. Šie pienākumi var būt fiziski, garīgi un emocionāli nogurdinoši. Tā kā aprūpētājiem katru dienu ir tik daudz darāmā, būtu labi viņiem palīdzēt, kad vien iespējams. Pat tad, ja tikai jāaiziet uz pastu vai veikalu, vai piedāvājot aizvest, tiks novērtēta jebkura papildu palīdzība. Ja iespējams, piedāvājiet uz kādu laiku aizvietot aprūpētāju, lai viņam būtu iespēja veltīt dažas stundas sev.

Sieviete smaida savai mātei pie virtuves letes, gatavojot maltīti.

3. Izdariet kaut ko jauku

Daudzi aprūpētāji nesaņem atalgojumu vai atlīdzību par savu darbu. Lielākajai daļai cilvēku kinoteātra apmeklējums vai maltīte ārpus mājas ir kaut kas tāds, par ko nav īpaši jābrīdina un kas nav jāplāno. Taču primārajam neaizsargāta cilvēka aprūpētājam pat īslaicīga iziešana no mājas var šķist neiespējama. Kāpēc gan nenoorganizēt kaut ko jauku? Pasūtiet aprūpētājam masāžu, ļaujiet dienu atpūsties vai pārsteidziet ar dāvanu, lai uzlabotu garastāvokli un parādītu atzinību par apbrīnojamo darbu, kas tiek veikts.

Sieviete izņem veļu no veļas mazgājamās mašīnas un pasniedz to mammai.

4. Piedāvājiet palīdzību darbu apdarīšanā

Pēc dienas, kas pavadīta, rūpējoties par kādu citu, aprūpētājiem var būt maz laika, lai apmierinātu savas personīgās vajadzības. Ja dzīvojat tuvu kādam, kas rūpējas par citu cilvēku, varat mēģināt atvieglot aprūpētāja dzīvi. Pajautājiet, vai varat uzņemties kādu no viņu personīgajām lietām, lai samazinātu slodzi, piemēram, iegādāties pārtiku vai atnest mājās gatavotu ēdienu. Pirms tam noteikti konsultējieties ar viņiem, lai uzzinātu, ar ko varat palīdzēt.

Pusmūža vīrietis smaida kamerā.

5. Ziniet brīžus un situācijas, kuros labāk atstāt viņus vienus

Aprūpētāji katru dienu saskaras ar daudziem izaicinājumiem. Viņiem var būt grūti atslēgties pēc aprūpes pienākumu veikšanas. Nelūdziet viņiem darīt kaut ko, kas viņu jau tā aizņemtajā dzīvē radītu papildu stresu vai spiedienu. Aprūpētājiem parasti ir saspringts grafiks, tāpēc pirms apmeklējuma organizēšanas noteikti pajautājiet par viņiem piemērotu laiku. Draugam vai radiniekam jācenšas saprast, kad aprūpētājam ir nepieciešams pabūt vienam.

Pārgurusi sieviete viena pati sēž veļas mazgātavā.

6. Pamaniet izdegšanas pazīmes

Aprūpe ir grūts darbs un dažos gadījumos aprūpētājam tas var būt ārkārtīgi liels psiholoģisks izaicinājums. Ja pamanāt, ka aprūpētājam ir grūtības, mēģiniet piedāvāt nepieciešamo atbalstu. Pievērsiet uzmanību jebkādām redzamām izdegšanas pazīmēm, piemēram, attieksmes maiņai, miega problēmām, enerģijas trūkumam, izolētībai, depresijai vai noslēgtībai. Mainīt situāciju var būt tikpat vienkārši kā pajautāt, vai viss ir kārtībā un vai kaut kā varat palīdzēt.

Sieviete lūkojas mobilajā tālrunī.

7. Norādiet, kur var meklēt noderīgus materiālus

Jūs varat ieteikt aprūpētājiem dažādas organizācijas. Neatkarīgi no tā, vai tas ir atelpas brīdis no rūpēm par viņu tuvinieku, finansiāls atbalsts no valdības vai tiešsaistes kopienas, kur ir iespēja sazināties ar citiem cilvēkiem līdzīgās situācijās, veiciet izpēti un ļaujiet aprūpētājam uzzināt par dažādām organizācijām un grupām, kuras var atvieglot viņa dzīvi. 

Saistītie raksti

Atsauces

1) TENA globālais pētījums par vispārējo iedzīvotāju attieksmi un informētību par ģimenē sniedzamo aprūpi. 2022. gada jūlijā tika organizēta aptauja ASV, Francijā, Kanādā, Lielbritānijā un Polijā, katrā no šīm valstīm intervējot vairāk nekā 1000 vīriešu un sieviešu, kas bija vecāki par 18 gadiem.