Aprūpētājs var saskarties ar tuvinieka garastāvokļa maiņu vai sarežģītu uzvedību. Tas ir pavisam normāli, un bieži vien ar to var tikt galā, ļaujot ģimenes loceklim pabūt vienatnē, izrunāties, liekot smieties vai novēršot uzmanību – atkarībā no situācijas.
Parasti izaicinošas uzvedības novēršana ir labākā rīcība. Cilvēki, kuriem nepieciešama aprūpe, biežāk izjūt vientulību un garlaicību, kas veicina sliktu garastāvokli. Rosinot tuvinieku tikties ar ģimenes locekļiem un draugiem, un, ja iespējams, veltīt laiku tādām piesātinātām nodarbēm kā došanās pastaigās, dārzkopība, mīklu minēšana vai atjautības uzdevumu risināšana, izaicinošu uzvedību var samazināt līdz minimumam.
Ja garastāvokļa izmaiņas sāk atkārtoties vai izaicinoša uzvedība tiek novērota biežāk, ir svarīgi noskaidrot, kāpēc tā notiek. Un konsultējieties ar ārstu vai medicīnas speciālistu, ja nezināt, kā rīkoties.
Ja tuviniekam ir tāda slimība kā, piemēram, demence, izaicinoša uzvedība ir ļoti izplatīts simptoms. Kad tuvinieks kļūst dusmīgs vai agresīvs, nav nekas neparasts, ja pārņem aizvainojuma vai neapmierinātības sajūta, taču ir svarīgi atcerēties, ka šāda uzvedība ir saistīta ar slimību un nav cilvēka izvēle. Apsveriet, ko varat darīt, lai palīdzētu tuviniekam, neatkarīgi no tā, vai runa ir par ārsta iesaistīšanu vai ārējas palīdzības pieprasīšanu no sociālās aprūpes dienesta.
Ir svarīgi atrast kādu, kam var atklāti stāstīt par savu pieredzi. Neatkarīgi no izolācijas sajūtas, kas bieži rodas aprūpētājam, savu izjūtu atklāšana uzticamam cilvēkam var palīdzēt tikt galā ar emocijām un rast nepieciešamo atbalstu.