Tuvplānā uzsūcošs izstrādājums ap vidukli vecāka gadagājuma cilvēkam pie loga.

Kā novērst ar urīna nesaturēšanu saistītu ādas kairinājumu un urīna nesaturēšanas izraisītu dermatītu

Un kāpēc būtiska nozīme ir pareizai ādas kopšanai un urīna nesaturēšanas aprūpei

Cilvēkiem, kas cieš no urīna nesaturēšanas, samērā ātri var rasties ādas kairinājums un izsitumi intīmajā zonā. Ja cilvēks, ko aprūpējat, ir gados vecāks vai ar kustību traucējumiem, āda, visticamāk, būs trauslāka, līdz ar to ir arī lielāks infekciju risks.

Laba urīna nesaturēšanas aprūpe un intīmās zonas ādas kopšana ir svarīga, jo saskare ar urīnu un fēcēm palielina iespēju rasties tādām ādas veselības problēmām kā, piemēram, ar urīna nesaturēšanu saistīts dermatīts (incontinence associated dermatitis, IAD).

Rūpēm par tuvinieka ādu vajadzētu būt svarīgai aprūpes pienākumu daļai. Vesela āda ir ļoti svarīga dzīves kvalitātei, kā arī palīdz novērst tādas problēmas kā IAD. Lai saglabātu ādas veselību, intīmās zonas ādas attīrīšana un kopšana jāveic pareizi, izmantojot piemērotus līdzekļus.

Kas ir urīna nesaturēšanas izraisīts dermatīts (IAD)?

Ja cilvēkam, ko aprūpējat, ir problēmas ar urīna nesaturēšanu, pastāv IAD attīstības risks. Ikviens, kam ir , var piedzīvot IAD, lai gan visbiežāk tas novērojams cilvēkiem, kam ir trausla vai neaizsargāta āda, piemēram, gados vecākiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem, kuri lieto medikamentus vai kuriem ir slimības, kas ietekmē ādu.

IAD, dažreiz pazīstams kā perineālais dermatīts, ir ar ādas iekaisumu un mitrumu saistīti ādas bojājumi, ko izraisa urīna un fēču iedarbība. Ja urīna nesaturēšana bojā ādas aizsargbarjeru, tas rada ādas iekaisumu, ko sauc par IAD, un tā sekas ir tādi simptomi kā ādas kairinājums, apsārtums, iekaisums, dedzināšana, nieze un sāpes.

Daži faktori, kas var palielināt IAD risku.

  • Nevajadzīgi izmantot neelpojošus gultas aizsargus
  • Agresīvi tīrīt ādu
  • Nerūpēties par ādu
  • Mazgāt ar ūdeni un ziepēm (izjauc ādas dabisko pH)
  • Laicīgi nenotīrīt fēču noplūdes (īpaši, ja ir caureja)
  • Lietot neatbilstošus urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētus uzsūcošos līdzekļus
  • Nepietiekami notīrīt ādu dzimumorgānu zonā
  • Laikus nenomainīt urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzēto izstrādājumu
  • Nenoorganizēt tualetes apmeklējumu, kad nepieciešams

Kā novērst ar urīna nesaturēšanu saistītu dermatītu?

Sieviete uzklāj losjonu uz ratiņkrēslā sēdošā vīra ķermeņa augšdaļas.

Aprūpētājam jādara viss iespējamais, lai nepieļautu, ka tuviniekam attīstās urīna nesaturēšanas izraisīts dermatīts. Ar urīna nesaturēšanu saistīts dermatīts rada ne vien neērtības un satraukumu, bet arī palielina citu ādas infekciju attīstības risku. Lai intīmās zonas āda būtu vesela, būtiska nozīme ir labai urīna saturēšanas aprūpei. Tālāk ir sniegti padomi par tualetes lietošanu, lai samazinātu mitruma un fēču iedarbību uz ādu.

  • Ievērojiet regulāru tualetes apmeklēšanas režīmu un vienmēr palīdziet savam tuviniekam nokļūt tualetē, kad viņam tas nepieciešams.
  • Pēc tam, kad tuvinieks ir bijis tualetē, pārliecinieties, ka viss ir tīrs un sauss.
  • Ja aprūpējamam cilvēkam ir notikušas urīna noplūdes, nodrošiniet tūlītēju ādas notīrīšanu un urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētā izstrādājuma nomaiņu.
  • Neizmantojiet raupjas mazgāšanas drānas intīmās zonas ādas tīrīšanai – rīkojieties pēc iespējas saudzīgāk
  • Lietojiet viņa vajadzībām atbilstošas uzsūktspējas izstrādājumus urīna nesaturēšanas gadījumiem.
  • Pēc tam, kad ir nomainīts urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētais izstrādājums, pārliecinieties, ka āda ir tīra un sausa, un uzklājiet plānu slāni ādas aizsargkrēma, piemēram, TENA Barriercream barjerkrēmu.
TENA Wash Cream un TENA Barriercream

Kā ārstēt urīna nesaturēšanas izraisītu dermatītu (IAD)

Profilaktiskā aprūpe ir pats svarīgākais, kas jāņem vērā saistībā ar IAD. Tomēr, ja aprūpējamai personai attīstās IAD vai parādās ādas bojājums, ir svarīgi iegūt precīzu ģimenes ārsta novērtējumu un diagnozi, lai sagatavotu pareizu ārstēšanas plānu. Tomēr kaut ko varat darīt mājās, lai atvieglotu IAD radīto diskomfortu.

  • Lietojiet mīkstu audumu, lai notīrītu skarto vietu.
  • Mazgājiet šo vietu ar tīrīšanas līdzekli, kas līdzsvaro ādas pH, piemēram, TENA Wash Cream mazgāšanas krēmu.
  • Papildus mitriniet ādu un aizsargājiet ādas aizsargbarjeru ar tādu līdzekli kā TENA Barriercream barjerkrēms.
  • Valkājiet atbilstošas uzsūktspējas izstrādājumus urīna nesaturēšanas gadījumiem un mainiet tos īstajā laikā, lai novērstu turpmāko ādas kairinājumu.

Kas ir izgulējumi

Izgulējumi, kas zināmi arī kā spiediena radītas čūlas, atšķiras no urīna nesaturēšanas izraisīta dermatīta (IAD). Kamēr IAD attīstās vietās, kur āda ir pakļauta fēcēm un urīnam, izgulējumus rada ilgstošs spiediens uz ādu. Tie var rasties ikvienam, bet parasti skar cilvēkus, kas ir piesaistīti gultai vai krēslam.

Izgulējumu simptomi ir neparastas ādas krāsas un struktūras izmaiņas, jutīgums un pietūkums skartajā zonā. Izgulējumi var parādīties jebkurā ķermeņa vietā, īpaši vietās, kur āda ir tuvu kaulam. Tāpat kā visas ādas problēmas, izgulējumi var būt ļoti sāpīgi un radīt neērtības. Izgulējumus iedala 4 pakāpēs, no visvieglākās līdz vissmagākajai.

Ja pamanāt izmaiņas tuvinieka ādā, sazinieties ar ģimenes ārstu, lai uzzinātu, kā vislabāk palīdzēt ārstēt izgulējumus.

Kā novērst izgulējumu rašanos

Rūpējoties par kādu, kam ir ierobežotas pārvietošanās spējas, ir svarīgi, lai āda būtu vesela. Ir daudz veidu, kā novērst izgulējumus.

  • Ja tuvinieks atrodas gultā, krēslā vai ratiņkrēslā, mēģiniet bieži mainīt viņa pozīciju, lai mazinātu spiedienu uz ādu.
  • Ja cilvēks var pārvietoties pats bez atbalsta, atgādiniet, ka jāpamaina pozīcija.
  • Nodrošiniet mīkstu polsterējumu ratiņkrēslos vai īpašu matraci, kas paredzēts izgulējumu novēršanai.
  • Katru dienu pārbaudiet ādu, lai konstatētu agrīnas izgulējumu vai sasitumu pazīmes.
  • Veiciniet veselīgu, sabalansētu uzturu, kas satur pietiekami daudz olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu, lai āda būtu vesela (labs uzturs ir ļoti svarīgs arī ādas sadziedēšanai).
  • Nodrošiniet labu urīna nesaturēšanas aprūpi: ievērojiet regulāru izstrādājumu nomaiņas režīmu un notīriet tuvinieka ādu katru reizi, kad mainiet izstrādājumu. Lai uzzinātu vairāk par to, kā izvēlēties piemērotus urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētus izstrādājumus, skatiet mūsu ieteikumus par urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētu izstrādājumu nomaiņu.

Ja cilvēks, ko aprūpējat, atveseļojas pēc slimības vai operācijas mājās, vai arī jūs aprūpējat kādu, kas atrodas gultā vai ratiņkrēslā, ir vērts lūgt ģimenes ārstam novērtējumu par izgulējumu veidošanās risku.

Kā ārstēt izgulējumus

Ja tuviniekam rodas izgulējumi, sazinieties ar ģimenes ārstu, lai uzzinātu par ārstēšanas iespējām. Ja āda netiek apstrādāta, tā var atdalīties, un attiecīgā zona var tikt inficēta. Izgulējumi atšķiras pēc smaguma pakāpes, un daži var kļūt ļoti dziļi, pat nonākt līdz muskuļiem vai kauliem. Kad izgulējums attīstās, tas var ļoti lēni sadzīt. Nemēģiniet tos ārstēt mājās patstāvīgi – pēc iespējas ātrāk sazinieties ar medicīnas speciālistu.

Saistītie raksti

Atsauces

1. TENA globāls pētījums par vispārējo iedzīvotāju attieksmi un informētību par ģimenē sniedzamo aprūpi. 2022. gada jūlijā tika organizēta aptauja ASV, Francijā, Kanādā, Lielbritānijā un Polijā, katrā no šīm valstīm intervējot vairāk nekā 1000 vīriešu un sieviešu, kas bija vecāki par 18 gadiem.